Utánfutóval külföldön: Minden, amit a sebességhatárokról és útdíjakról tudni érdemes
Utánfutóval külföldön: Minden, amit a sebességhatárokról és útdíjakról tudni érdemes

Utánfutóval külföldön: Minden, amit a sebességhatárokról és útdíjakról tudni érdemes

október 30, 2024
0 Hozzászólások

Bevezető

Külföldi utazás során gyakran előfordulhat, hogy utánfutót vontatunk, legyen szó nyaralásról, költözésről vagy szállítási feladatokról. Mivel az európai országok eltérő szabályokat alkalmaznak az utánfutós közlekedésre, ezért elengedhetetlen előzetesen tájékozódni a sebességhatárokról, útdíjakról és az utánfutóra vonatkozó plusz költségekről. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb szabályokat és költségeket néhány népszerű úti cél esetében.

Sebességhatárok utánfutóval külföldön

A különböző országok eltérő sebességhatárokat írnak elő az utánfutóval közlekedő járművekre. Az alábbi lista segítséget nyújt a leggyakoribb előírások áttekintéséhez:

Ausztria:

  • Az autópályán a maximális sebesség 100 km/h, ha a vontatmány könnyű, vagyis nem haladja meg a 750 kg-ot. Ha az utánfutó nehezebb, a sebességhatár 80 km/h-ra csökken.

Szlovénia:

  • Szlovéniában az utánfutós járművekkel autópályákon és gyorsforgalmi utakon 80 km/h a megengedett sebesség, kivéve azokat az utánfutókat, amelyek megfelelnek a 100 km/h-ra vonatkozó speciális műszaki előírásoknak. Lakott területen kívüli, nem gyorsforgalmi útszakaszokon a maximális sebesség 90 km/h, míg lakott területen belül ez az érték 50 km/h.

Németország:

  • Az alapvető sebességhatár utánfutóval 80 km/h, de ha a jármű és az utánfutó műszaki feltételeknek megfelelnek (pl. TÜV engedély), akkor autópályán akár 100 km/h sebesség is engedélyezett.

Szlovákia:

  • Az utánfutós járművek maximális sebessége az autópályán és országutakon egyaránt 80 km/h, amit szigorúan betartanak.

Olaszország:

  • Az autópályákon 80 km/h a megengedett sebesség utánfutóval, míg városon kívül ez az érték 70 km/h-ra csökken.

Románia:

  • Az autópályákon az utánfutós járművek számára 90 km/h, az országutakon pedig 70 km/h a maximális sebesség.

Horvátország:

  • Horvátországban az autópályán az utánfutós járművek sebességhatára 90 km/h, míg más utakon ez 80 km/h.

Szerbia:

  • Szerbiában az utánfutóval közlekedő járművekre külön sebességhatárok vonatkoznak. Autópályán a megengedett maximális sebesség utánfutóval 100 km/h, míg lakott területen kívül, normál utakon 80 km/h. Lakott területen belül az általános sebességhatár 50 km/h, ahogy ez a legtöbb európai országban szokásos.

Útdíjfizetési szabályok autópályán és plusz költségek utánfutókra (2024)

Az utánfutóra vonatkozó útdíjfizetési szabályok is változóak az egyes országokban:

Ausztria:

  • Általában nem szükséges külön matrica az utánfutóra, ha a vontató jármű és az utánfutó együttes tömege nem haladja meg a 3,5 tonnát.

Szlovénia:

  • Szlovéniában az útdíj nem szükséges külön az utánfutóra, ha a vontató jármű és az utánfutó össztömege nem haladja meg a 3,5 tonnát. Az ezt meghaladó össztömegű járművek esetén a „DarsGo” elektronikus útdíjrendszer lép életbe, amely a tengelyszám és a távolság alapján számítja ki a díjat. Például Magyarországról Ljubljanáig körülbelül 5 euró extra költséget jelenthet egy egytengelyes utánfutó húzása.

Németország:

  • Személygépkocsikra és 3,5 tonna alatti szerelvényekre nem vonatkozik útdíj. Csak a 7,5 tonna feletti járművek kötelesek útdíjat fizetni.

Szlovákia:

  • Az utánfutókra, amelyek össztömege meghaladja a 3,5 tonnát, elektronikus útdíjfizetési kötelezettség vonatkozik, amelyet elektronikus útdíjrendszer ellenőriz. Egy 10 napos matrica ára 10 euró, míg éves matrica 50 euró.

Olaszország:

  • Az olasz kapus rendszerben a megtett távolság alapján számolják ki az útdíjat, és külön felárat számítanak az utánfutókra. Jellemzően egy autó utánfutóval körülbelül 9 eurót fizet minden 100 km megtétele után. A fizetés a kapuknál történik, és a kényelmesebb áthaladás érdekében érdemes használni a Telepass rendszert, amely automatikusan számlázza az útdíjat. Az aktuális díjszabásokhoz az Autostrade per l’Italia kalkulátora nyújt pontosabb információkat.

Románia:

  • Romániában az útdíj elektronikus rovignette formájában érhető el, és az utánfutóra külön kell megvásárolni, ha a vontató jármű és az utánfutó össztömege meghaladja a 3,5 tonnát. A 7 napos matrica ára 6 euró, míg a 30 napos matrica ára 16 euró.

Horvátország:

  • Horvátországban kapus rendszer működik, ahol a díjat a kapuknál lehet készpénzzel vagy kártyával fizetni. Van lehetőség elektronikus fizetésre is az ENC készülékek használatával, amely kedvezményeket biztosít rendszeres autópálya-használóknak. Például egy 100 km-es útszakasz utánfutóval körülbelül 7–10 euró extra díjat jelenthet a személygépkocsi alapdíjához képest.

Szerbia:

  • Szintén kapus rendszert alkalmaznak, a díjfizetés készpénzzel, kártyával, vagy az előfizetéses TAG rendszeren keresztül is lehetséges, amely elősegíti a gyorsabb áthaladást. Például egy Belgrád–Nis közötti autópálya-szakasz utánfutós díja személygépkocsival együtt kb. 8–12 euró körül mozog, tengelyszámtól és útvonaltól függően.

Biztosítás külföldön

A Magyarországon kötött gépjármű-felelősségbiztosítás az Európai Unió országain belül érvényes, azonban EU-n kívüli országokban a zöldkártya bemutatása szükséges lehet. Amennyiben az utánfutóra külön felelősségbiztosítás van kötve, érdemes előre ellenőrizni, hogy az adott országban is érvényes-e. Kiegészítő rakománybiztosítást is érdemes kötni, amely fedezheti az utánfutón szállított értéktárgyakat vagy árut sérülés, lopás vagy baleset esetén. Ezek a biztosítások különösen hasznosak hosszabb nemzetközi utak során, mivel csökkentik a váratlan kiadások kockázatát és biztosítják a rakomány védelmét.

Ajánlott felszerelések az utazás biztonságosabbá tételéhez

  1. Pótizzók és biztosítékok: Az utánfutó világításának megfelelő működése különösen fontos éjszakai vagy rossz látási viszonyok között, így érdemes tartalék izzókat és biztosítékokat magunkkal vinni a gyors csere érdekében.
  2. Kerékemelő és kerékkulcs: Ha defekt történik, a pótkerék cseréjét gyorsan elvégezhetjük egy megfelelő emelő és kerékkulcs segítségével.
  3. Vontatókábel: Meghibásodás esetén a vontatókábel lehetőséget ad arra, hogy a járművet biztonságos helyre vagy szerelőhöz húzzuk.
  4. Rögzítőhevederek és hálók: Az utánfutón szállított rakomány biztos rögzítéséhez rögzítőhevederek és hálók ajánlottak, hogy az szállítás közben ne mozduljon el.
  5. Pótkerék: A pótkerék erősen ajánlott, mert defekt esetén gyors segítséget nyújt a közlekedés akadályozása nélkül.
  6. Láthatósági mellény és háromszög: Javasolt, hogy legyen a járműben láthatósági mellény és elakadásjelző háromszög, amelyeket baleset vagy leállás esetén kihelyezhetünk.
  7. Tűzoltókészülék: Egy hosszabb úton, különösen tűzveszélyes útszakaszokon, erősen ajánlott a tűzoltókészülék jelenléte.

Összefoglalás:

Ez az útmutató átfogó segítséget nyújt a külföldi utánfutós utazásokhoz, bemutatva az eltérő sebességhatárokat, útdíjfizetési szabályokat és költségeket országonként. Ausztriától Szlovéniáig és Szerbiáig számos ország specifikus előírásaira tér ki, segítve az előzetes tervezést. Ezenkívül praktikus tanácsokat nyújt az ajánlott felszerelésekről – például pótkerékről, vontatókábelről és rögzítőhevederekről –, amelyek hozzájárulhatnak a biztonságosabb, zavartalan utazáshoz.

Szeretne tisztába lenni a magyarországi szabályozásra? Tekintse meg cikkünket ahol bővebben olvashat az utánfutó sebességkorlátozásokról!

GYIK

Mennyi az utánfutóval megengedett sebességhatár Ausztriában?

Ausztriában az autópályán utánfutóval a maximális sebesség 100 km/h, ha a vontatmány könnyű, vagyis nem haladja meg a 750 kg-ot. Ha az utánfutó nehezebb, a sebességhatár 80 km/h-ra csökken.

Milyen sebességhatárok vonatkoznak Horvátországban utánfutóval?

Horvátországban az autópályán utánfutóval közlekedők számára a maximális sebesség 90 km/h. Lakott területen kívül más utakon a sebességhatár 80 km/h, míg városokban 50 km/h.

Mennyi a megengedett sebességhatár Szerbiában utánfutóval?

Szerbiában az utánfutóval közlekedők autópályán 100 km/h sebességgel haladhatnak. Lakott területen kívüli utakon a sebességhatár 80 km/h, lakott területen pedig 50 km/h.

Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Gáztranszporter Kft. jelenleg hat városban (Budapest, Dabas, Kecskemét, Kistokaj, Hatvan, Szolnok) működik Linde ipari gázlerakatként. Cégünk PB és ipari gázpalackok kiszállítását is vállalja, továbbá két telephelyen (Dabas, Hatvan) utánfutó- és tréler kölcsönzést is biztosít
Copyright © 2023. Minden jog fenntartva!